Jeżeli mowa o budowie domów, to tutaj ile ludzi, tyle pomysłów. Albo jeszcze więcej. Zawsze możemy eksperymentować z alternatywny rozwiązaniami. Ludzie, którzy chcą zawsze być blisko natury wybierają czasem alternatywne pokrycia dachowe, wszystkie wykonanen z naturalnych materiałów. Takie rozwiązania były stosowane już bardzo dawno temu. Zdarza się, że dziś od czasu do czasu sobie o nich przypomina, budząć tym wielkie zainteresowanie. Zobaczmy z czego ciekawego można zrobić dach.
Rozwiązaniem, o którym każdy gdzieś kiedyś słyszał jest dach ze strzechy, czyli trzciny. Kiedyś wykorzystywano tu siani, jednak jest to co prawda materiał bardzo łatwopalny, więc jakiś czas temu zabroniono wykorzystywania go do tworzenia dachów. Dlatego dziś zastępuje się go raczej trzciną trawiastą, dodatkowo zaimpregnowaną środkami ogniochrononnymi. Takie dachy wyglądają naprawdę bardzo ładnie i na ogół w ciekawy sposób wpasowują się w otoczenie. Mają świetną wytrzymałość na różne zagrożenie typu grzyby, gryzonie, owady i inne. Mają też bardzo dobre parametry cieplne, przez co nie trzeba stosować dodatkowego docieplenia. Jednak taki dach jest ciągle bardzo drogi i nie każdy może sobie pozwolić na taką opcję. Kąt nachylenia takiego dachu to najczęściej 45-55 stopni, jest to optymalne rozwiązanie w każdym przypadku. Kiedy chcemy, by taki kąt był niższy, musimy dodatkowo zabezpieczyć dach przed wilgocią. Dobrze wykonany dach może wytrzymać nawet do 100 lat.
Inną alternatywą są dachy z gontów drewnianych. Taki materiał był kiedyś wykorzystywany w przypadku domów, chat wiejskich czy domów góralskich. Jest to inny rodzaj alternatywnego pokrycia, które też jest dosyć drogie, więc również nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Gonty dokładnie powstają ze świerku lub jodły górskiej. Są w kształcie trójkąta, cih długość przeważnie do do 60cm, natomiast szerokość do 14cm. Jeżeli interesuje nas tańsze rozwiązanie, to możemy skorzystać z gont z desek tartarcznych.
Kolejnym sposobem na dach alternatywny jest dach z wiórków osikowych. Jest to zdecydowanie tańcza opcja. Taki dach zdecydowanie będzie się wyróżniał, a cały dom będzie wyglądał wyjątkowo. Dodatkowo ciężar wiórów osikowych nie jest wielki, więc nie będzie sprawiał dodatkowych problemów. Rozwiązaniem totalnie rzucającym się w oczy jest dach zielony, czyli krótko mówiąc ogródek na dachu. Kiedyś wykorzystywano to tylko na dachach płaskich, dzisiaj nawet skośny nie stwarza problemu. Fakty jednak są takie, że pokrycie tego typu jest bardzo ciężkie, jednak niosie ze sobą dużo zalet. Przede wszystkim oczyszcza powietrze wokół z różnego rodzaju zanieczyszczeń.