To czy nasz dom będzie posiadał piwnicę, czy nie zależy od jego konkretnego projektu. Dlatego, jeżeli chcemy ją mieć, koniecznie już tutaj trzeba to uwzględnić. Niestety nie każda działka ma odpowiednie predyspozycje do tego, żeby postawić na niej piwnicę. Zależy to od wielu czynników. Zobaczmy jakie są wady i zalety domu z piwnicą.
Sporym plusem jest to, że piwnica zawsze gwarantuje nam dodatkowe pomieszczenie, z którym możemy zrobić, co chcemy. Jest to miejsce, w którym może znaleźć się garaż, pralnia, spiżarnia czy jakikolwiek inny pokój. Możemy tam urządzić nasz pokój hobbystyczny, gdzie będziemy realizować nasze pasje i nikt nie będzie nam przeszkadzał. Dzięki temu, że nasz dom posiada piwnicę, automatycznie ograniczamy przemarzanie gruntu. Idzie za tym to, że nasz dom nie będzie tak szybko tracił ciepła w zimie, co jest niewątpliwym plusem. Również w lecie taka piwnica będzie dodatkowo chłodzić dom i zawsze możemy ją wykorzystać w czasie upałów, jako wówczas najzimniejsze pomieszczenie. Dodatkowo jeżeli pojawi się u nas awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej i trzeba będzie wykonać jej naprawę, to piwnica bardzo ułatwia całą sprawę. Za jej zasługą efektywniej działają też różnego rodzaju kominy.
Co natomiast możemy uznać za wady domu z piwnicą?
Jest jedna, ale za to duża. Koszt budowy podpiwniczenia jest bardzo duża i znacznie podwyższa nasze wydatki, związane z budową domu. A jest to nie tylko wybudowanie ścian i innych, ale potrzebujemy także schodów, by móc się do niej bezpiecznie dostać, także dodatkowego stropu, ocieplenia, izolacji i innych. Trzeba także zabezpieczyć takie miejsce dodatkowo przed wilgocią podłogi i ścian. To wszystko są spore wydatki, które w ostatecznym rozrachunku mogą sprawić, że cena naszego domu wzrośnie aż o 20%. Jeżeli jednak potrzebujemy takiego miejsca, jest to uzasadniony wydatek.